AKTUALITY:
JKCLASSICS_28102022.jpg
Rodinný den v Muzeu JK CLASSICS - 28/10/2022 - akce převážně pro rodiny s dětmi - pro děti projížďky na koních (10-12 hod - zdarma), celodenně pak dlabání, vyřezávání dýní, malování na obličej, malování kamínků...stylové dobroty a v neposlední řadě samozřejmě expozice muzea. Rezervace dýní přes SMS/WHATSUP na čísle 777929614, těšíme se na všechny ;-)

Dárkvýpoukaz_výzva.jpg
Dárkové poukazy v prodeji celoročně! Objednávejte zde na webu v sekci VSTUPNÉ !
!!! Od 1.9. do 31.10. máme OTEVŘENO POUZE O VÍKENDECH a SVÁTCÍCH (28.9.+28.10) !!!
V listopadu pak zavíráme a otevíráme znovu až v příštím roce na jaře ;-)
DSC07904-01.jpg
JKC_Hall_01_1.jpg

Vítejte v MUZEU AMERICKÝCH VETERÁNŮ JK CLASSICS v Lužné, situovaném v areálu bývalé pily, kterému zvykneme familiérně říkat „Na krásném místě“. Než se k nám odhodláte přijet a objevovat krásu vystavených exponátů, dovolíme si zde již dopředu odpovědět na pár nejčastějších dotazů z řad našich návštěvníků a podat vám tím jasnou představu o tom, co Vás u nás čeká...


1/ Pro koho je návštěva muzea JK CLASSICS určena především?

Upřimně, pro všechny :-) pro muže i ženy, děti i důchodce, rodiny i party kamarádů, či kolektivy zaměstnanců…samozřejmě nejvíc pro nadšence do starých automobilů, ale dle našich zkušeností, ať už se jenom pokocháte celkovým pohledem na krásu vystavených exponátů, nebo budete číst všechny technické údaje o jednotlivých vozech, či si budete doplňovat informace z historie amerického automobilového průmyslu, věřte nám, odcházet budete spokojeni ;-)


2/ Kolik je v muzeu vystavených aut a jak vypadá expozice?

Kvalitou vystavených exponátů, jejich počtem i rozmanitostí se muzeum řadí mezi nejvýznamnější v Evropě. Celkem ve 4 výstavních halách a venkovní expozici naleznete cca. 90 vozidel, některá z nich pravidelně střídáme, obměňujeme, doplňujeme. V naších sbírkách se nachází převážně ty nejzajímavější a nejluxusnější americké vozy své doby (hlavně z 50. až 70. let 20. století). Co se týče typů vystavených vozidel, jde v podstatě o průřez americkou automobilovou produkcí. Ve venkovní expozici můžete obdivovat velké americké trucky (kamiony, tahače), hasičské a sanitní vozy a další užitková vozidla (pick-upy a pod.). Součástí muzea je i stará benzínka a vrakoviště, které lze běžně vidět podél ikonické Route 66 v USA.


3/ Máte nějaká zvlášť zajímavá, výjimečná auta?

Mezi naše nejvzácnější exponáty se řadí např. luxusní kabriolet značky Buick Roadmaster Skylark z roku 1953, který si můžete pamatovat z již kultovního filmu Rainman. V roce 2018 jsme poskytli tento vůz Mezinárodnímu filmovému festivalu v Karlových Varech a přivezli jsme v něm tvůrce filmu Rainman - režiséra Barryho Levinsona - až na červený koberec před Hotel Thermal. Dalšími poklady muzea jsou automobily luxusní značky Cadillac, celkem v 12ti provedeních, od roku výroby 1928 až po rok 1979. Mezi těmito okřídlenými ikonami najdete i impozantní Cadillac z roku 1947 - exponát s velice zajímavou Česko-Slovenskou historií. V jeho technickém průkazu je uveden jako majitel Ústřední výbor KSČ a vůz jezdil ve službách tehdejších pánů pražského hradu. "Amerika" ve službách KSČ - to se jen tak nevidí. Jediné "ne-americké" vozidlo expozice je nádherný aerodynamický osobní vůz TATRA 87 z roku 1937, který jsme zde umístili jako poctu Česko-Slovenskému automobilovému průmyslu. V tomto výjimečném vozidle (ve stejném typu), opatřeném vzduchem chlazeným motorem V8, podnikali cestovatelé Hanzelka a Zikmund své slavné výpravy do Afriky a Jižní Ameriky.


4/ Jsou všechna auta pojízdná?

Ano i ne. Převážná většina všech aut v muzeu je v perfektním technickém stavu a plně pojízdná. Nicméně tato auta nedržíme v „ihned provozuschopném stavu“ - to znamená, že v halách jsou bez baterií, pohonných hmot apod.


5/ Lze tyto vozy vidět (a slyšet :-) ) někdy v pohybu?

Ano. V našem muzeu pořádáme každoročně 4 srazy veteránů a novodobých amerik. V tyto dny lze vidět i slyšet :-) v provozu dalších přibližně 150-200 úžasných veteránů - dorazí k nám do areálu, kde přes den parkují na srazové louce a odpoledne vyráží na projížďku zdejším krajem.


6/ Jaká je historie muzea a objektu, ve kterém se nachází?

Když jsme se v roce 2012 přijeli do areálu bývalé pily podívat poprvé, šokoval nás její zdevastovaný stav. Haly a jejich okolí byly zarostlé vegetací, o kterou roky nikdo nepečoval. Chyběla zde jakákoli silnice, zpevněná plocha, objekty byly „shnilé“ - před spadnutím a všude byl neskutečný nepořádek - nepoužitelné zbytky různých materiálů, stavebních sutí a nefunkčních částí starých strojů. Zároveň jsme však byli okouzleni polohou pily, místními lesy a celkovým rázem zdejší křivoklátské krajiny. Areál jsme se nakonec rozhodli koupit a zrekonstruovat. Základní práce nám trvaly 2 roky a 1.5.2015 jsme muzeum otevřeli veřejnosti poprvé. Každý rok pak zušlechťujeme expozice, zázemí pro návštěvníky, bistro i venkovní prostory – aby se vám u nás líbilo ;-) Na tyto úpravy a zlepšování služeb jdou hlavně finance z vybraného vstupného, nečerpáme a nikdy jsme nečerpali žádnou státní, či jinou dotaci.


7/ Jak se k vám do muzea dostanu?

Nejlépe samozřejmě autem. Zadejte do své navigace, do google nebo seznam map, do aplikace waze apod. : Muzeum amerických veteránů JK CLASSICS nebo přímo naši adresu: Stará správa 72, 270 51 Lužná. Přestože je naše muzeum obklopeno hustými lesy, vede k nám řádná asfaltová silnice. Nikdy proto neposlouchejte pokyny výše uvedených map a aplikací, abyste si cestu zkrátili jakoukoli lesní nezpevněnou cestou. Před bránou muzea je prostorné parkoviště sloužící pro osobní vozy i autobusy návštěvníků, a to zdarma. Výletníci, kteří dorazí do Lužné na nádraží vlakem, se k našemu muzeu dostanou příjemnou cca. 20-minutovou procházkou lesem.


8/ Jak probíhá prohlídka muzea a jaké služby nabízí?

Prohlídky v našem muzeu probíhají individuálně, bez průvodce. U každého vystaveného exponátu je popis s technickými údaji a historií vozidla. Je na každém návštěvníkovi, jak moc, čemu a jak dlouho věnuje svou pozornost. Pro návštěvníky muzea je určeno také bistro BAR59, které, jak ve svých vnitřních prostorách, tak na venkovní kryté terase nabízí rychlé občerstvení - žebírka, křidélka, pizzu, kávu, alko/nealko nápoje, zmrzlinu apod. Zde si můžete zakoupit také pár suvenýrů na památku – turistické známky, vizitky, magnetky, trička atd. Atmosféru „starých časů“ v muzeu dokresluje stylová reprodukovaná hudba. Celý areál muzea je plně bezbariérový, parkování pro držitele průkazu TP a ZTP je s ohledem na pohodlnější přístup umožněno přímo v areálu naproti pokladně muzea. Zde je povoleno parkovat také návštěvníkům přijíždějícím ve veteránech a na motorkách.


9/ Co máte v muzeu připraveno pro rodiny s dětmi?

Znáte to a my taky, děti jsou v muzeu nadšené z prvního exponátu, ne však již z padesátého a dalšího a dalšího… Proto jsme mysleli i na ně a v klasickém žlutém školním autobusu jsme pro ně zřídili dětský koutek se stavebnicemi, omalovánkami a pod. Malým dětem je v našem areálu k dispozici také spousta vozítek, tříkolek a odrážedel. Rodiče těch nejmenších návštěvníků určitě ocení přebalovací pult (na toaletách v bistru).


10/ Lze se v některém z aut projet, nebo si ho půjčit?

Bohužel ne. Na tyto služby zatím nemáme kapacity. Auta nepůjčujeme ani na svatby.


11/ Proč nemůžu do muzea se psem či jiným domácím mazlíčkem?

Ze začátku jsme psy v muzeu tolerovali. Mezi návštěvníky však nebyli vždy jen ti uvědomělí a slušní pejskaři. Někteří nechávali své psy přes všechna upozornění a zákazy v muzeu volně pobíhat, znečisťovat exponáty i vybavení pro děti, proto jsme se rozhodli přistoupit k plošnému zákazu.


12/ Lze u vás platit platební kartou?

Ano, na pokladně muzea i v bistru lze platit kartou.


13/ Je v muzeu přístup k internetu?

Ano, bez toho by se už dnes málokdo obešel, že? :-) WI-FI zdarma je přístupná v prostorách venkovní kryté terasy před bistrem.


14/ Co zajímavého nabízí okolí vašeho muzea?

V okolí muzea jsou krásné křivoklátské lesy s nenáročným terénem, ideální na relaxační procházky. Pro ty, kteří mají ve zvyku spojit do jednoho výletu více cílů, určitě doporučujeme Železniční muzeum ČD v Lužné, vzdálené pouze 2 km. V nedalekém Pavlíkově (cca. 15 km) se nachází krásné Muzeum moto-veteránů a Galerie Anderle. Častým cílem výletníků ve zdejším kraji jsou samozřejmě Lány, se zámkem, muzeem T.G. Masaryka a Lánskou oborou a v neposlední řadě taky hrad Křivoklát, hrad Krakovec a pod.


Další potřebné informace o muzeu naleznete zde na našich web stránkách v jednotlivých rubrikách, které pravidelně aktualizujeme. V případě potřeby nám samozřejmě můžete také zavolat, nebo napsat mail. Sledovat naše muzeum můžete také na facebooku a instagramu, odkazy jsou uvedeny níž.

Doufáme, že jsme vás dostatečně navnadili na výlet, těšíme se na vaši návštěvu,

team Muzea amerických veteránů JK CLASSICS v Lužné u Rakovníka ;-)

FACEBOOK PROFIL:
INSTAGRAM PROFIL:
YOUTUBE KANÁL:
Facebook-logo-icon-vectorcopy-big_copy.png
079916_5279fce8963c4771b311bd0eb27e5db8.png
youtube_icon-1024x1024.png
All rights reserved, copyright JK CLASSICS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one